Luftoni depresionin, me dietën Mesdhetare!

Dieta

Luftoni depresionin, me dietën Mesdhetare!

Më: 11 dhjetor 2019 Në ora: 06:16
Foto ilustrim

Dieta Mesdhetare, redukton inflamacionin dhe  sjell përfitime për shëndetin mendor.

Ngrënia e ushqimit të përpunuar, sheqerit dhe yndyrave të ngopura, ul rrezikun për t’u prekur nga depresioni.

Sipas një studimi, përdorimi i dietës Mesdhetare, mund të jetë ilaçi më i mirë kundër depresionit.

Dieta me peshk, fruta, perime dhe arra, gjithashtu zvogëlon rrezikun, për të pësuar ndonjë çrregullim mendor.

Një shqyrtim i dhjetëra studimeve zbuloi se, ata njerëz që hanë shumë ushqime me baza bimore, kanë një rrezik më të ulët për t’u prekur nga depresioni.

Përpos frutave, perimeve, dieta mesdhetare është e pasur edhe me: vaj ulliri, thjerrëza, madje edhe me verë të kuqe.

U çuditet për verën? Epo tashmë është vërtetuar shkencërisht se, vera përmirëson shëndetin mendor dhe ul inflamacionin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat