Keni shtuar peshë dhe doni të riktheheni në formë? Ndiqni këshillat e dietologut - Bota Sot
Keni shtuar peshë dhe doni të riktheheni në formë? Ndiqni këshillat e dietologut

Dieta

Keni shtuar peshë dhe doni të riktheheni në formë? Ndiqni këshillat e dietologut

Më: 23 janar 2020 Në ora: 13:19
Ilustrim

Të riktheheni në formë nuk është e lehtë për të gjithë. Shpesh puna e nutricionistit është shumë e dobishme për të rifituar mirëqenien e shëndetshme dhe fizike të një personi.

Veçanërisht gjatë festave, numri dhe bollëku i vakteve rritet dhe është e pashmangshme rritja e marrjes së kalorive me efekte negative në peshën e trupit.

Kaloritë kryesisht rrjedhin nga marrja e karbohidrateve, veçanërisht e thjeshtë (d.m.th. që vjen nga ëmbëlsirat).

Por si të riktheheni në formë? Këshillë është që të zvogëlohet konsumimi i ushqimeve të lartpërmendura globalisht (të themi 30-50%) duke favorizuar ato me një përmbajtje të ulët kalorike. Fokusohuni te konsumi i perimeve të të gjitha llojeve.

Aktiviteti fizik – Por ushqyerja vetëm nganjëherë nuk është e mjaftueshme për të mundur të dispononi ato kile shtesë. Për këtë arsye, dietologu sugjeron rritjen e aktivitetit fizik. "Edhe vetëm tridhjetë minuta ecje në këmbë lejon muskujt tuaj të përdorin përmbajtjen e tepërt të kalorive.

Si përfundim, mund të themi se për të larguar kaloritë e tepërta, disa sakrifica të vogla duhet të bëhen në tryezë, duke favorizuar konsumin e perimeve dhe rritjen e aktivitetit fizik të përditshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat