Dieta e pasur me yndyrna, çfarë është dhe si të humbni peshë - Bota Sot
Dieta e pasur me yndyrna, çfarë është dhe si të humbni peshë

Dieta

Dieta e pasur me yndyrna, çfarë është dhe si të humbni peshë

Më: 30 janar 2020 Në ora: 16:57
Ilustrim

Dieta "Keto" me yndyrna është me një përqindje të lartë të yndyrnave, por jo proteina, pak karbohidrate dhe gjithashtu mund të bazohet në ushqime vetëm me perime.

Lindur si një terapi për pacientët rezistentë ndaj ilaçeve, me kalimin e kohës kjo dietë është dëshmuar gjithashtu se është një dietë e shkëlqyeshme veçanërisht për ata me vështirësi në prodhimin e insulinës, dhe gjithashtu për ata që nuk duan ta humbin, por e mbajnë atë nën kontroll, si atletët.

Funksionimi i kësaj diete për ata që synojnë të humbin kilogramët e tepërt jepet nga yndyrnat, të cilat përdoren si burim energjie. Në fakt, në këtë mënyrë metabolizmi prodhon ketone, një lëndë djegëse alternative për glukozën.

Lajmi i vërtetë është se vegjetarianët gjithashtu mund të ndjekin këtë dietë. Në fakt, është e mundur të eleminohet ushqimi me origjinë shtazore.  Një dietë ‘ketogjene’ kërkon që rreth 80% e kalorive të vijnë nga yndyrnat, 12-15% nga proteinat dhe pjesa tjetër nga karbohidratet.

Në mënyrë që dieta të jetë efektive, është e nevojshme ta ndaloni atë me një ditë diete. Një dietë që mund të ndiqet për 4 javë para se të ktheheni në një dietë të ekuilibruar në lëndë ushqyese.

Dieta sjell shumë përfitime. Sa i përket shëndetit, një numër i madh i fibrave dhe substancave antioksidues dhe anti-inflamator futen falë perimeve. Për më tepër, ata që kanë ndjekur tashmë raportojnë më shumë qartësi mendore, butësi dhe ndjenjën e ngopjespër një kohë të gjatë.

Dieta nuk mund të ndiqet nga diabetikët dhe njerëzit me sëmundje serioze. Sidoqoftë, gjithmonë duhet të kontaktoni mjekun tuaj përpara se të filloni këtë dietë. Ju mund të luani sporte ose në çdo rast aktiviteti fizik është i lejuar, ndoshta jo në ditët e para, pasi mund të ndjeheni të lodhur dhe të mpirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat