Dieta me limon, si të humbisni 10 kilogramë në 14 ditë në kushte shtëpie

Dieta

Dieta me limon, si të humbisni 10 kilogramë në 14 ditë në kushte shtëpie

Më: 26 prill 2020 Në ora: 07:20
Foto ilustrim

Nëse dëshironi që tërësisht ta ndryshoni pamjen tuaj dhe të humbni së paku 10 kilogramë, përpos një vullneti të hekurt dhe të vendosur, ju duhen edhe disa kilogramë limon. Dieta me bazë limoni është ndër më të përdorurat dhe efikase sot në botë dhe jo vetëm që shkrin kilogramët dhe yndyrat, por e forcon organizmin dhe pastron gjakun. Dieta me limon është ideale për pastrimin e organizmit dhe humbjen në peshë dhe përfundon për 14 ditë. Nuk keni pse të hani limon për fat të mirë, por në vend të kësaj do të përdorni vetitë e limonit për shkrirjen e dhjamit.

Limoni shkrin yndyrnat dhe përshpejton metabolizmin

Shumë profesionistë dhe ekspertë që merren me dieta theksojnë se limoni përmban elementet e nevojshëm për të shkrirë dhjamin, prandaj edhe e lehtëson dobësimin. Përpos kësaj, limoni përmban edhe acid limoni, që ndihmon në shkrirjen e dhjamit, përshpejton metabolizmin dhe ndan oreksin.

Ai përmirëson dhe lehtëson tretjen. Vitamina C në limon e forcon sistemin imun, derisa parandalon edhe shumë sëmundje të tjera.

Dieta me limon është shumë e thjeshtë: për çdo mëngjes pini një sasi të caktuar të lëngut të limonit të tretur me ujë.

Dita 1: lëngun nga një limon e përzieni me një gotë ujë të freskët.

Dita 2: lëngun nga dy limonë e përzieni me dy gota ujë të freskët.

Dita 3: lëngun nga tre limonë e përzieni me tri gota ujë të freskët.

Dita 4: lëngun nga katër limonë e përzieni me katër gota ujë të freskët.

Dita 5: lëngun nga pesë limonë e përzieni me pesë gota ujë të freskët.

Dita 6: lëngun nga gjashtë limonë e përzieni me gjashtë gota ujë të freskët.

Dita 7: lëngun nga tre limonë e përzieni me dhjetë gota ujë të freskët. Shtoni një lugë mjaltë dhe përzierjen e pini gjatë ditës.

Dita 8: lëngun nga gjashtë limonë e përzieni me gjashtë gota ujë të freskët.

Dita 9: lëngun nga pesë limonë e përzieni me pesë gota ujë të freskët.

Dita 10: lëngun nga katër limonë e përzieni me katër gota ujë të freskët.

Dita 11: lëngun nga tre limonë e përzieni me tri gota ujë të freskët.

Dita 12: lëngun nga dy limonë e përzieni me dy gota ujë të freskët.

Dita 13: lëngun nga një limon e përzieni me një gotë ujë të freskët.

Dita 14: lëngun nga tre limonë e përzieni me dhjetë gota ujë të freskët. Shtoni një lugë mjaltë dhe e pini gjatë gjithë ditës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat