Hani oriz çdo ditë dhe shikoni se çfarë ndodh me trupin tuaj

Dieta

Hani oriz çdo ditë dhe shikoni se çfarë ndodh me trupin tuaj

Më: 3 maj 2020 Në ora: 10:38
Ilustrim

A keni menduar ndonjëherë se pse Lindorët janë pothuajse gjithmonë të gjithë të dobët me një trup të hollë? Sekreti i tyre është orizi, i cili ka qenë baza e dietës së tyre për mijëra vjet.

Me oriz, nëse dëshironi të qëndroni në formë dhe të keni një trup të hollë, zbuloni një minierë të vërtetë ari, sidomos nëse është integral, perfekte për të ulur dhe humbur disa paund … me pak fjalë, në sajë të dietës së orizit, ju detoksifikoni, hiqni fryrjen e barkut dhe humbni deri në 4 kg, të gjitha në sajë të këtij drithi të shijshëm, të ulët në natrium dhe të pasur me kalium.

Kohëzgjatja: 1 muaj

Avantazhet: keni shfryrë stomakun tuaj dhe ju humbni deri në 4 kg.

Orizi ka të njëjtën përmbajtje të kalorive si të makaronave dhe bukës, por ju kënaq më shumë, sepse gjatë gatimit ruan shumë ujë dhe shtohet, nëse është i integruar atëherë ky efekt është edhe më i madh.

Përafërsisht një kile makarona ka të njëjtin nivel të ngopjes sa 50 gram oriz, por me gjysmën e kalorive. Kjo do të ishte e mjaftueshme për t’ju inkurajuar të hani oriz çdo ditë, por është vetëm një nga përfitimet e shumta të këtij drithi.

Funksionet kryesore të orizit:

Tretshmëri të lartë dhe funksion ribalancues i florës intestinale

Orizi, në sajë të përmbajtjes së lartë të vitaminave B, është një ushqim shumë i tretshëm dhe karakterizohet nga lehtësia me të cilën ushqyesit e saj absorbohen në zorrë.

Falë përbërësit të tij të karbohidrateve, orizi gjithashtu luan një rol rregullues në florën e zorrëve; Nuk është rastësi që orizi i pangopur përdoret si një ndihmës në trajtimin e çrregullimeve gastrointestinale. Orizi gjithashtu rregullon procesin e tretjes, parandalon kapsllëkun dhe diarren.

Mbron veshkat

Orizi promovon reduktimin e absorbimit të acidit urik në gjak; në të vërtetë rekomandohet në rast të uricemisë, nefritit dhe ngërçit. Nga ana tjetër, përmbajtja e ulët e sodiumit e bën atë një ushqim ideal për pacientët që vuajnë nga sëmundjet e veshkave.

Vepron kundër stresit

Përmbajtja e lartë e kaliumit, së bashku me atë të vitaminave të grupit B, e bëjnë orizin një ushqim të përdorur në momentet e lodhjes së veçantë fizike.

Parandalon hipertensionin

Përmbajtja e ulët e lipideve dhe përmbajtja e lartë e acideve yndyrore esenciale e bëjnë orizin një ushqim të dobishëm në parandalimin e hipertensionit dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Orizi si anti-age

Në sajë të lidhjeve ekzistuese mes përbërjes biokimike të orizit dhe strukturës epidermale, ushqimi mund të përdoret si një përbërës bazë i recetave të bukurisë natyrore.

Më konkretisht, niseshte me pluhur oriz është ideale për lëkurën delikate dhe të irrituar, pasi ajo ka një veprim zbutës, freskues dhe anti-inflamator.

Nga ana tjetër, sfera e orizanol që përmban ushqimi vepron në lëkurë si një filtër natyror mbrojtës, kundër rrezeve ultravjollcë.

Së fundi, është e dobishme të mbani mend se orizi përmban proteina të gjelbra dhe është pa gluten; për këtë mund të konsumohet pa patur kundërindikacione.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat