Sallatat detoks për pastrimin e organizmit

Dieta

Sallatat detoks për pastrimin e organizmit

Më: 17 maj 2020 Në ora: 11:34
Ilustrim

Më shumë toksina e më pak ushqyes janë pasojat e një aparati tretës që nuk funksionon mirë. Disa receta të sallatave detoks për të pastruar aparatin tretës luftojnë këto probleme. Kështu që, jo vetëm do të përmirësojmë rendimentin fizik, por dhe gjendjen shpirtërore.

Pasojat e një problemi të tillë janë obeziteti dhe mbipesha, deformimi, alergjitë, plakja e parakohshme, kapsllëku dhe sëmundjet kronike.

Dieta detox është një proces pastrimi, që çdo organ e realizon periodikisht. Mollët, boronica, kokosi, farat e chia-s, lakra e brokoli janë përbërës ideale për një sallatë detox.

Sallatë karote dhe molle

Duhen: 4 karota të mëdha, një gjethe selino, dy mollë të vogla të kuqe, një qepë e vogël, majdanoz, gjysmë gote me rrush të thatë dhe 5 arra të plota. Gjithashtu për t’i hedhur sallatës duhen, 3 lugë lëng limoni, dy lugë vaj luledielli ose liri, një lugë e vogël mjaltë, çerek luge kerri pikant dhe një lug xhinxher.

Sallatë spinaq e portokall

Duhen: 120 gram spinaq, 4 portokalle. Ndërsa për t’i hedhur sallatës, një portokall, gjysmë spec i kuq i ëmbël, dhe një rrënjë selinoje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat