Dieta e lëngshme që mund të eliminojë diabetin e tipit 2

Dieta

Dieta e lëngshme që mund të eliminojë diabetin e tipit 2

Më: 19 maj 2020 Në ora: 20:27
Ilustrim

Diabeti i tipit 2 mund të mposhtet nga një dietë e lëngshme, e bërë me supa me kalori të ulët dhe smoothies. Pothuajse gjysma e 298 vullnetarëve që kanë ndjekur këtë dietë për 5 muaj, në fakt, kanë arritur të humbasin së paku 15 kg dhe diabeti i tipit 2, nga i cili vuanin, u zhduk.

Eksperimenti u krye në Newcastle dhe Glasgow, në Britaninë e Madhe, ndërsa rezultatet u botuan në revistën mjekësore Lancet.

Çdo ditë pjesëmarrësit në eksperiment duhej të konsumonin katër vakte të lëngshme: ato ishin pako me pluhur që treteshin në ujë, për të bërë një supë ose smoothies, me një përmbajtje prej 200 kalorish dhe përbërjen e duhur të lëndës ushqyese. Pas humbjes së peshës, dietologët më pas ndihmuan pacientët të rifillojnë me ushqime të forta dhe të shëndetshme.

Sipas të dhënave të publikuara, 46% e pacientëve që filluan eksperimentimin u shëruan një vit më vonë, 86% që kishin humbur 15 kg ose më shumë iu zhduk diabeti i tipit 2 dhe vetëm 4% u shëruan me terapitë që janë në përdorim. Megjithatë, kjo nuk është një kurë përfundimtare, paralajmërojnë mjekët. Nëse rimerrni peshë, diabeti kthehet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat