Testi që ju tregon se çfarë diete duhet të mbani për të humbur peshë

Dieta

Testi që ju tregon se çfarë diete duhet të mbani për të humbur peshë

Më: 29 qershor 2020 Në ora: 13:42
Foto ilustrim

Gjetja e një diete të duhur, e cila jep efekt për organizmin tuaj, mund të jetë procesi më i vështirë për të humbur peshë. Fatmirësht shkencëtarët së fundmi kanë arritur të krijojnë një test urinar, i cili tregon nëse dieta, të cilën jeni duke e ndjekur është e duhur për ju apo jo.

Ky zbulim është bërë nga shkencëtarë të Imperial College në Londër, të cilët kishin analizuar mostrat e urinës së 1.848 personavë. Sipas këtij ekipi shkencëtarësh, urina mund të jetë një indikator kryesor në përcaktimin e ushqimeve, të cilat një person mund t’i konsumoj.

Produktet metabolike, të cilat derivohen në urinë mund të jenë si një nga treguesit kryesorë të dietave dhe llojit të produkteve që ne duhet të konsumojmë.

Ky zbulim është publikuar në revistën shkencore “Natura Food”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat