A ndikon në peshën trupore gjumi më i shkurtër?

Dieta

A ndikon në peshën trupore gjumi më i shkurtër?

Më: 4 korrik 2020 Në ora: 12:31
Foto ilustrim

Të rriturit që kanë modele të dobëta të gjumit ka më shumë të ngjarë të jenë në mbipeshë dhe kanë shëndet më të dobët metabolik, sipas një studimi të ri.

Gjetjet treguan se njerëzit që flinin mesatarisht rreth gjashtë orë gjatë natës, kishin një matje të belit që ishte 3cm më i madh se sa individët që po merrnin nëntë orë gjumë në natë.

Rezultatet forcojnë provat që gjumi i pamjaftueshëm mund të kontribuojë në zhvillimin e sëmundjeve metabolike siç është diabeti, sfidat kryesore shëndetësore me të cilat përballet NHS.

Studimi përfshiu 1.615 të rritur që raportuan se sa kohë ata flinin dhe mbanin regjistrime të marrjes së ushqimit, shkruan balanced living life. Pjesëmarrësit morën mostra gjaku dhe u regjistruan pesha e tyre, perimetri i belit dhe presioni i gjakut.

Fjetja më pak u lidh edhe me nivelet e ulura të kolesterolit HDL në gjakun e pjesëmarrësve, një faktor tjetër që mund të shkaktojë probleme shëndetësore. Kolesteroli HDL është kolesterol “i mirë” që ndihmon në largimin e yndyrës “të keqe” nga qarkullimi.

Duke vepruar kështu, nivelet e larta të kolesterolit HDL mbrojnë nga kushte të tilla si sëmundja e zemrës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat