Zbuloni a duhet ta eliminoni kripën dhe sheqerin nga dieta juaj?

Dieta

Zbuloni a duhet ta eliminoni kripën dhe sheqerin nga dieta juaj?

Më: 22 maj 2022 Në ora: 19:41
Foto ilustrim

Kripa dhe sheqeri luajnë një rol të rëndësishëm në funksionimin normal të trupit. Kripa është një mineral, i cili kërkohet për të ruajtur nivelet e lëngjeve dhe ekuilibrin e acidit, për të kryer impulse nervore dhe për të rregulluar kontraktimet e muskujve. Nga ana tjetër, sheqeri është një formë e karbohidrateve dhe një burim i mirë energjie për aktivitetet tona të përditshme.

Megjithatë, nuk mund të mohohet se konsumi i tepërt i kripës dhe sheqerit është i lidhur me rezultate të pafavorshme shëndetësore. Por, është në rregull të shtoni sasinë e rekomanduar në dietën tuaj, tha Shivani Baijal, nutricionist i lartë ekzekutiv.

“Njerëzit shpesh nuk janë të vetëdijshëm për sasinë e kripës dhe sheqerit që konsumojnë, sepse ata zakonisht nuk e mbajnë parasysh konsumin e tyre të ushqimeve të përpunuara dhe konservuesve. Rekomandimi i kripës për të rriturit e shëndetshëm nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh) është më pak se pesë gram (1 lugë çaji) në ditë. Për fëmijët, është nga dy deri në 15 vjeç, është më pak se për të rriturit dhe varet nga nevojat e tyre për energji. Marrja e sheqerit rekomandohet në 5-10 për qind të totalit të kalorive. Kripa mund të hyjë në dietë nga ushqimet e përpunuara si ushqime të gatshme, petë, djathë, ushqime të kripura, mish të përpunuar ose nëpërmjet ushqimeve me konservues si turshitë, reçeli, pelte, salca etj. Në mënyrë të ngjashme, sheqeri i lirë mund të shtohet në pije të gazuara, lëngje frutash të koncentruara, karamele, ushqime me sheqer”, shpjegoi ajo.

Disa këshilla për të kontrolluar marrjen e tepërt:

*Shmangni përdorimin e kripërave në tryezën e ngrënies.

*Shikoni, lexoni dhe analizoni etiketat e ushqimit përpara se të blini produktin.

* Kufizoni konsumin e ushqimeve të kripura.

*Preferoni ushqimet e gatuara në shtëpi sesa ushqimet e gatshme.

*Kufizoni ushqimet e përpunuara dhe të pasura me konservues në dietën tuaj.

*Sheqeri i shtuar nuk ka përparësi, ndaj shmangni shtimin e sheqerit në pije dhe ushqime të tjera. Më mirë preferoni të hani fruta të plota për të kënaqur dëshirën tuaj për sheqer.

*Shmangni sheqerin e bardhë të rafinuar dhe zëvendësojeni atë me arra, rrush të thatë, fiq, mjaltë, sheqer kokosi etj.

*Hani vakte të vogla të shpeshta për të shmangur dëshirat për sheqer.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat