Dieta për të prekurit nga diabeti, ja çfarë duhet ngrënë çdo javë - Bota Sot
Dieta për të prekurit nga diabeti, ja çfarë duhet ngrënë çdo javë

Dieta

Dieta për të prekurit nga diabeti, ja çfarë duhet ngrënë çdo javë

Më: 29 janar 2018 Në ora: 14:22
Ilustrim

Simptomat e diabetit përfshijnë ndjenjën e etjes, më tepër urinim, por këto janë ushqimet të cilat ju duhet t’i konsumoni çdo javë për të reduktuar shenjat e gjendjes.

Sipas Diabetes UK, menaxhimi i diabetit mund të përmirësohet duke ngrënë ushqimet e duhura.

Sasia që duhet ngrënë varet nga mosha juaj dhe nga ajo se sa shumë ushtroni.

Asnjë ushqim nuk përmban të gjitha ushqyesit që ju nevojiten, kështu që gjetja e balancës ndërmjet llojeve të ndryshme të ushqimeve është kruciale, thotë Diebates UK.    

Kjo është arsyeja pse ju duhet ngrënë çdo javë për të marrë ushqyesit e nevojshme dhe për të ulur nivelin e sheqerit në gjak.

Sipas studimeve, është e nevojshme të merren ushqime me proteina, të cilat japin energji dhe rregullojnë sistemin e tretjes.

Këtu përfshihen pastat ose orizi i egër, pasi përmbajnë më shumë fibra, të cilat ndihmojnë të mbani sistemin tuaj të tretjes që të funksionojë ashtu siç duhet.

Pacientët e prekur nga diabeti duhet të marrin çdo ditë proteina dhe të paktën dy porcione me peshk në javë.

Po ashtu edhe arrat dhe farat duhet të jenë pjesë e rëndësishme e dietës, si dhe fasulet.

Pjesë e ushqimeve duhet të jenë edhe qumështi, djathi dhe jogurti, për shkak se përmbajnë kalcium, i cili është esencial për të pasur eshtra dhe dhëmbë të shëndetshëm, thotë Diabetes UK.

Po ashtu, pjesë e dietës duhet të jenë edhe perimet, të cilat janë të pasura me vitamina, minerale dhe fibra. Diabetes UK rekomandon që të shmangen sheqeri dhe ushqimet me yndyra.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test