Kjo është arsyeja e vërtetë pse disa njerëz dobësohen më shpejt - Bota Sot
Kjo është arsyeja e vërtetë pse disa njerëz dobësohen më shpejt

Dieta

Kjo është arsyeja e vërtetë pse disa njerëz dobësohen më shpejt

Më: 4 mars 2018 Në ora: 23:20
Foto ilustrim

Ndërkohë që djersitemi për disa javë në palestër dhe numërojmë çdo gram ushqim që hamë, disa të tjerë dobësohen pa kurrfarë problemi. Cili është mister i padrejtësisë kozmike?

Studimi i botuar në revistën "Cell" anketoi 800 persona me nivel të lartë të insulinës. Këta të anketuar duhej të regjistronin saktë zakonet e tyre e të ngrënit, marrjen me sport dhe gjumin. Hulumtimi ka analizuar proceset e dobësimit të njerëzve të ndryshëm të të njëjtave zakone ushqyese.

Të anketuarit përdorën ushqime të njëjta në sasi të barabarta. Ata pastaj matën nivelet e tyre të insulinës në trup, pasi nivelet e sheqerit në gjak luajnë një rol të madh në humbjen e peshës, largimin e mbipeshës dhe diabetin.

Megjithëse indeksi i masës së moshës dhe trupit ndikoi në nivelet e sheqerit në gjak, nivelet e insulinës u gjetën të jenë të ndryshme në njerëzit që hanin të njëjtën sasi ushqimi. Kështu, predispozita gjenetike gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në humbjen e peshës, por edhe në shtimin e peshës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test