A ndikon të ngrënit pas orës 20:00 në shtimin e peshës? - Bota Sot
A ndikon të ngrënit pas orës 20:00 në shtimin e peshës?

Dieta

A ndikon të ngrënit pas orës 20:00 në shtimin e peshës?

Më: 11 mars 2018 Në ora: 07:03
Ilustrim

Të ngrënit pas orës 20:00 nuk ndikon në shtimin e ca kilogramëve më shumë.

Sipas një studimi të bërë në Londër, nuk kanë gjetur ndonjë lidhje në mes të ngrënit në mbrëmje dhe peshës së tepërt te fëmijët.

Studimet e mëparshme, thoshin se koha në marrjen e ushqimit është e rëndësishme për peshën e trupit, mirëpo kjo ndryshon te fëmijët.

Në studimin e ri janë ekzaminuar shprehitë e të ngrënit të 1620 fëmijëve.

Analizat statistikore të këtyre fëmijëve, kanë treguar se nuk ka rrezik për mbipeshë dhe obezitet nëse fëmijët hanë darkë pas orës tetë të mbrëmje.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test