Gjërat e vogla që ju pengojnë të humbni peshë - Bota Sot
Gjërat e vogla që ju pengojnë të humbni peshë

Dieta

E martë, 20 nëntor 2018

Gjërat e vogla që ju pengojnë të humbni peshë

Më: 28 qershor 2018 Në ora: 09:00
Ilustrim

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, obeziteti në botë gati është trefishuar gjatë 40 viteve të fundit.

Humbja e peshës mund të jetë e vështirë – njerëzit përpiqen të mbajnë dieta, të bëjnë stërvitje dhe të jenë të kujdesshëm me kaloritë.

Megjithatë, disa zakone të caktuara që shumica prej jush i praktikoni në baza ditore pengojnë përpjekjet tuaja për humbjen e peshës.

Më poshtë janë disa nga zakonet, të cilat ju është mirë të filloni t’i ndërroni.

Asnjëherë mos e mënjanoi mëngjesin
Nuk pini ujë mjaftueshëm

Hani natën vonë dhe kjo ndikon në shtimin peshës

Gjumi jo i mirë ndikon në shtimin e peshës

Kur hani vëmendjen duhet ta keni tek ushqimi

Konsumoni ushqime pa yndyrë

Mos e teproni me alkoolin

Rrini ulur shumë gjatë ditës

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test