Këto 9 arsye shëndetësore do t'ju bëjnë të humbni peshë - Bota Sot
Këto 9 arsye shëndetësore do t'ju bëjnë të humbni peshë

Dieta

Këto 9 arsye shëndetësore do t'ju bëjnë të humbni peshë

Më: 8 gusht 2018 Në ora: 18:15
Foto ilustrim

Një bel i gjerë nuk do të thotë vetëm se yndyra e brendshme është nën lëkurë, apo është thellë brenda trupit tonë.

Dhjami i trashë është i rrezikshëm, pasi që është i vendosur poshtë murit të barkut, duke mbuluar organet vitale dhe hormoneve që mund të shkaktojnë inflamacion.

Ai është fajtor për një sulm në zemër, por edhe kancer. Studimet kanë treguar se yndyra në abdomen, edhe nëse nuk është në vende të tjera, shoqërohet me një shkallë më të lartë të vdekshmërisë.

Te meshkujt me gjerësi të belit prej 102 centimetrash, rreziku i ndërlikimeve është më i lartë. Për femrat, bel  prej 89 centimetra ose më shumë, po ashtu paraqet problem. Nëse indeksi i masës trupore është më i madh se 25, ju jeni një person me një peshë në rritje, ndërsa indeksi i masës trupore prej 30 tregon trashje.

Çdo centimetër që ju humbni rreth belit tuaj zvogëlon rrezikun e sëmundjes dhe përfaqëson mënyrën më efektive të parandalimit të sulmit në zemër, diabetit të tipit 2, dhe kancere të caktuara.

Ushtrimet me intensitet të lartë gjithashtu mund të shoqërohen me një ulje më të suksesshme të yndyrës. Ushqimi dhe stërvitja e shëndetshme mund të ndihmojnë në reduktimin e peshës, duke përfshirë më pak yndyrë në stomak dhe se humbja e 10% e peshës zvogëlon rreziqet shëndetësore.

Këto janë përfitimet shëndetësore që mund të presim nëse humbim peshë.

1. Kontroll më i mirë i sheqerit në gjak

2. Reduktimi i rrezikut të diabetit

3. Mëlçia e shëndetshme

4. Ulja e presionit dhe rreziku i sëmundjeve të zemrës

5. Gjumë më të mirë

6. Rrezik më i ulët i kancerit

7. Artritit më i rrallë

8. Jetë më e mirë seksuale

9. Disponim më i mirë

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...