Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në javë - Bota Sot
Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në javë

Dieta

Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në javë

Më: 3 shtator 2018 Në ora: 22:52
Ilustrim

Të gjithë e dimë se konsumimi i ujit mund ta largojë pak apetitin dhe të na ndihmojë të rrimë më gjatë pa ngrënë.

Por, kjo nuk është e vetmja mënyrë se si uji mund t’ju ndihmojë të humbni peshë, transmeton Telegrafi.

Ju nuk duhet të pini ujë vetëm kur stomaku fillon t’ju dhemb një orë para darke. Ju duhet të pini ujë tërë kohën.

Për t’jua dëshmuar se përse duhet të pini ujë tërë kohën, më poshtë i keni disa konstatime shkencore.

Konsumimi i ujit ju ndihmon të hani më pak

Përveç se uji ju ndihmon të rrini ma gjatë pa ngrënë, ai gjithashtu ju ngopë më shumë dhe rrjedhimisht hani më pak gjatë mëngjesit, drekës e darkës.

Sipas një hulumtimi të publikuar në ‘Obesity’, personat të cilët për 12 javë kishin konsumuar ujë gjysmë ore para shujtave kishin arritur t’i humbnin deri në dy kilogramë.

Uji e shpejton metabolizmin

Disa gota ujë janë si espresso për sistemin e trupit që merret me djegien e yndyrës.

Sipas shkencëtarëve gjermanë, personat që pinë më shumë ujë kanë deri në 30 për qind metabolizëm më të shpejtë.

Uji i akullt është edhe më i fuqishëm

Sipas hulumtimeve të publikuara në ‘Journal of Clinical Endocrionology and Metabolism’, konsumimi i ujit të ftohtë bën që trupi t’i djegë rreth shtatë kalori.

Sipas tyre, pini 10 gota ujë në ditë për një javë, dhe ju do t’i keni djegur 490 kalori ekstra brenda shtatë ditëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...