Si ju ndihmon lulelakra të humbni peshë - Bota Sot
Si ju ndihmon lulelakra të humbni peshë

Dieta

Si ju ndihmon lulelakra të humbni peshë

Më: 10 nëntor 2018 Në ora: 07:37
Ilustrim

Lulelakra është ndër ushqimet më të shëndetshme që mund të konsumoni për një jetë më të mirë fizike, por ajo ndikon edhe në përmirësimin e shëndetit mendor.

Kësaj radhe do të flasim për ndikimin e lulelakrës në rënien në peshë.

Një studim i vitit 2015 nga Shkolla e Shëndetit Publik në Universitetin e Harvardit ka zbuluar se konsumi i lulelakrës ndihmon në rënien në peshë. Frutat dhe perimet në përgjithësi ndihmojnë për t’u dobësuar, megjithatë njerëzit që konsumojnë fruta dhe perime pa niseshte, si lulelakër bien më shpejt në peshë.

Kjo ndodh sepse ushqimet pa niseshte kanë përmbajtje më të ulët të glicemikës, që rrit nivelet e sheqerit në gjak dhe kështu vjen deri te shtimi në peshë apo edhe mbipesha.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...