Dieta që duhet ta ndjekin të gjithë, po iu bën të djegni më shumë kalori - Bota Sot
Dieta që duhet ta ndjekin të gjithë, po iu bën të djegni më shumë kalori

Dieta

Dieta që duhet ta ndjekin të gjithë, po iu bën të djegni më shumë kalori

Më: 14 nëntor 2018 Në ora: 23:50
Ilustrim

Shumica e njerëzve rifitojnë peshën që humbin nga dieta brenda një ose dy viteve, kryesisht sepse trupi përshtatet duke ngadalësuar metabolizmin dhe duke djegur më pak kalori.

Një studim, i udhëhequr nga Spitali i Fëmijëve të Bostonit, në partneritet me Universitetin Shtetëror të Framingham, tani gjen se dieta e ulët në karbohidrate rrit numrin e kalorive të djegura.

Gjetjet, të botuara më 14 nëntor në BMJ, sugjerojnë se dietat e ulëta në karbohidrate mund të ndihmojnë njerëzit të humbin peshë, duke e bërë trajtimin e obezitetit më efektiv.

Studimi, i njohur si Studimi i Ushqimit Shtetëror të Framingham, kontrollonte në masë të rreptë atë që njerëzit konsumuan duke u ofruar atyre ushqime të gatshme, plotësisht të përgatitura për një periudhë 20 javore.

Hulumtuesit kanë ndjekur me kujdes peshën e pjesëmarrësve dhe sekuestrimin e insulinës, hormonet metabolike, si dhe shpenzimet totale të energjisë (kaloritë e djegura).

“Ky është studimi më i madh dhe më i gjatë i të ushqyerit”, thotë David Ludwig, Ph.D., bashkë-hulumtues kryesor me Cara Ebbeling, Ph.D.

“Sipas këtij modeli, karbohidratet e përpunuara kanë rritur nivelet e insulinës, me më pak kalori në dispozicion për pjesën tjetër të trupit. Ato gjithashtu shkaktuan urinë dhe ngadalësimin e metabolizmit”, deklaroi tutje Ludwig.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...