Kini kujdes: Kjo dietë mund t’ju vrasë - Bota Sot
Kini kujdes: Kjo dietë mund t’ju vrasë

Dieta

Kini kujdes: Kjo dietë mund t’ju vrasë

Më: 18 dhjetor 2018 Në ora: 12:48
Foto ilustrim

Studimet shkencore nuk janë gjithnjë relevante, pasi shpesh bazohen në një mostër shumë të vogël, ose kryhen në kafshë ose, për shembull, nuk i mbikëqyrin subjektet për një kohë të gjatë.

Por ai i zbatuar kohët e fundit nga shkencëtarët e Universitetit McMaster në Kanada plotëson të gjitha kriteret që janë të nevojshme për ne që ta kuptojmë atë shumë seriozisht. Hulumtimi, i botuar në revistën Lanset, ndjek jetën dhe dietën e 135,335 njerëzve nga 18 vende të ndryshme, dhe rezultatet janë të habitshme.

Të anketuarve që morën pjesë në studim iu kërkua të japin të dhëna për dietën dhe futjen e kalorive, dhe secili pjesëmarrës u pasua nga një mesatare prej 7.4 vjetësh.

Pjesëmarrësit në studim u klasifikuan në kategori të përshtatshme, varësisht nga sa energji i morën nga grupet e caktuara të ushqimeve: karbohidratet, proteinat dhe yndyrat (përfshirë llojet e ndryshme të yndyrave).

Shkencëtarët kërkuan një lidhje midis konsumit të ushqimeve nga secila prej këtyre grupeve të mëdha, dhe sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekshmërisë totale. Gjatë hulumtimit, shkencëtarët dokumentuan 5,796 vdekje dhe 4,784 incidente të mëdha në fushën e sëmundjeve kardiovaskulare.

“Personat që marrin shumë yndyra të ngopura janë në rrezik të kolesterolit të lartë në gjak. Kolesteroli i lartë ngre rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, duke përfshirë arterosklerozën dhe infarktin”, thuhet në studim dhe kjo nuk është risi.

Por ajo që vijon është shumë interesante. Doli se njerëzit që ishin në grup që merrnin yndyrë më pak të ngopur ishin të ekspozuar ndaj një rreziku prej 13 për qind më të lartë të vdekjes së parakohshme sesa ata që marrin më pak.

Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se arsyeja është se njerëzit që kanë konsum të ulët yndyre në shumën totale hanë më shumë karbohidrate, pasi dieta e tyre bazohet në bukë, makarona, oriz dhe kështu që ata në fakt nuk kanë ushqyes të rëndësishëm gjatë gjithë kohës.

Ata që hëngrën kryesisht karbohidrate kishin një rrezik 28 për qind më të lartë të vdekjes së parakohshme, e cila shoqërohet me një konsum të lartë të sheqernave të rafinuara, për shembull, pije të gazuara dhe ushqime të përpunuara.

Por ata që kishin konsum më të lartë të yndyrës (të ngopur dhe të pangopur) kishin një rrezik më të ulët prej 23 për qind të vdekjes së parakohshme në krahasim me mesataren. Një konsum më i lartë i yndyrave të ngopur ishte, papritmas, e lidhur me një rrezik më të ulët të sulmit në tru.

Përfundimi është se dieta e bazuar në marrje të ulët të yndyrës ose heqja e tyre e plotë është një nga 'ndoshta gabimet më të mëdha në mjekësinë moderne'. Por, para se të futeni në kokoshka ose diçka të ngjashme, mbani në mend se ushqimet e pasura me yndyrë duhet të arrijnë deri në maksimum 33 për qind të konsumit tuaj total ushqimor. Është konfirmuar edhe një herë se gjëja më e rëndësishme është të kemi masë. Ushtroni dhe jini fizikisht aktivë, por mos e teproni në asgjë, dhe do të jetoni gjatë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...