Tre dokumentarë për Srebrenicën, Mladicin dhe krimet e Serbisë - Bota Sot
Tre dokumentarë për Srebrenicën, Mladicin dhe krimet e Serbisë

Dokumentare

E hënë, 15 tetor 2018

Tre dokumentarë për Srebrenicën, Mladicin dhe krimet e Serbisë

Më: 24 prill 2018 Në ora: 14:22
Ilustrim

Bosnja mbetet një prej plagëve tjera të Ballkanit dhe luftërave që goditën Ballkanin jo shumë kohë më parë.

Ratko Mladic, gjenerali serb që e dirigjon Masakrën e Srebrenicës, ka marrë dënimin e tij me burg të përjetshëm.

Derisa e shohim këtë dënim dhe e festojmë atë, në emër të drejtësisë për të vrarët në Srebrenicë, po sjellim këtu edhe tri dokumentare tjera që do të na ndihmojnë ta njohim më mirë këtë pjesë të historisë së përgjakshme të Ballkanit.

MISS SARAJEVO (1995)
Bill Carter, një vullnetar amerikan, xhiron në Sarajevë vuajtjet e qytetarëve gjatë luftës që zgjati rreth tri vite. Carter realizon fotografi dhe bindë anëtarët e grupit U2 për të ndihmuar qytetarët e Sarajevës dhe për ta shpërndarë lajmin në mbarë botën.

Image

SREBRENICA: A CRY FROM THE GRAVE (1999)
Realizuar nga BBC, dokumentari dokumenton Masakrën e Srebrenicës e cila u iniciua e dirigjua nga kasapi Mladic. Kombet e Bashkuara dështuan të shpëtonin mijëra qytetarë që u vranë nga regjimi serbomadh i asaj kohe.

Image

THE DEATH OF YUGOSLAVIA (1995)
BBC ka realizuar edhe këtë dokumentar ku tregohet fytyra e vërtetë e Jugosllavisë, rritja e nacionalizmit dhe politika e tmerrshme që çoi deri në luftën në Kroaci dhe Bosnjë. Dokumentari na ofron edhe njohuri të reja në atë sesi Kosova u fut në lojën e krimeve dhe gjenocidit dhe se si konteksti jugosllav e bëri Kosovën një viktimë tjetër të luftës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test