Durrës: Tragetet, 855 mijë udhëtarë dhe 180 mijë automjete gjatë 2018 - Bota Sot
Durrës: Tragetet, 855 mijë udhëtarë dhe 180 mijë automjete gjatë 2018

Durrësi

Durrës: Tragetet, 855 mijë udhëtarë dhe 180 mijë automjete gjatë 2018

Më: 5 janar 2019 Në ora: 20:30
Durrës

Rreth 855 mijë udhëtarë me mbi 180 mijë autovetura gjithsej kanë preferuar të lundrojnë me tragete nga porti i Durrësit drejt porteve të Italisë dhe anasjelltas gjatë vitit 2018.

Sipas të dhënave vjetore nga Sektori i Statistikave në Autoritetin Portual Durrës, tragetet në vitin 2018 kanë kryer 1010 lundrime gjithsej, ose vetëm 2 lundrime më pak se sa në vitin 2017.

Numri i kamionëve dhe trajlerave me mallra eksport-importi, që kanë shfrytëzuar tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim gjatë vitit 2018 arrin në mbi 76 mijë gjithsej, transmeton atsh.

Gjatë vitit 2018 kanë udhëtuar me tragete mbi 250 mijë shtetas të huaj, ose 10% më shumë se sa në vitin paraardhës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...