Në kulmin e sanksioneve, anija ruse “Slavianka” mbërrin në Durrës

Durrësi

Në kulmin e sanksioneve, anija ruse “Slavianka” mbërrin në Durrës

Më: 1 mars 2022 Në ora: 14:08
Anija ruse “Slavianka”

Në kulmin e sanksioneve që Perëndimi ka vënë ndaj Rusisë për shkak të sulmeve të saj në Ukrainë, një anije me grurë që ishte nisur para 13 ditësh, mbërriti të hënën në Portin e Durrësit.

Në bordin e anijes ndodhen 3030 tonë grurë, të cilat janë në proces shkarkimi. Kanë bërë të ditur burime zyrtare të Portit të Durrësit.

Ngarkesa nga ky vend duket se do të jetë e fundit, pasi importuesit pohuan se kanalet e tregtare të Rusisë dhe Ukrainës janë të bllokuara që kur lufta nisi.

Vitin e kaluar, Shqipëria 46 për qind e drithërave i importoi nga Rusia, ndërsa 4 për qind nga Ukraina, sipas INSTAT-it. Te dy vendet në konflikt janë lojtarë të rëndësishëm global në eksportin e drithërave.

Lufta do të ketë ndikim në prodhimin e ardhshëm, pasi gruri është në fazat e para të rritjes dhe korrjet e reja janë në korrik.

Adi Haxhiymeri një nga importuesit kryesor të grurit në Shqipëri, tha se vendi nuk do të mbetet pa furnizime, por pohoi se çmimi i importeve të reja do të jetë më i lartë. Importuesit janë në fazë intensive të ndryshimit të burimeve të furnizimit.

Portet ruse dhe ukrainase në Detin e Zi ishin të mbyllura edhe sot. Një terminal rus, Novorossiysk, mbetet funksional, por me rritjen e sanksioneve ndërkombëtare, ka të ngjarë që të dërgojë vetëm vëllime të kontraktuara më parë me pak shpresa për të rezervuar shitje të reja.

“Rusia dhe Ukraina përbëjnë rreth 29% të eksporteve globale të grurit, 19% të furnizimeve botërore të misrit dhe 80% të eksporteve botërore të vajit të lulediellit”, raportoi agjencia Reuters.

Ndërkohë, procesi i mbjelljeve të pranverës në Ukrainë pritet të fillojë së shpejti dhe shumë pasiguri mbeten për kapacitetin e prodhimit të vitit 2022.

Fermerët duhet të fillojnë së shpejti punën në terren dhe ka një pikëpyetje të madhe se si do funksionojnë në kushtet e luftës.

Sakaq kërkesa e tregtarëve për të blerë grurin rus ka qenë thuajse zero pas datës 24 shkurt, njoftoi agjencia Reuters.

Pas forcimit të sanksioneve çmimi i grurit në bursa u rrit dje me 6.4%. /Monitor

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat