Durrës, promovohen biçikletat si mënyrë e ecjes në rrugë - Bota Sot
Durrës, promovohen biçikletat si mënyrë e ecjes në rrugë

Durrësi

Durrës, promovohen biçikletat si mënyrë e ecjes në rrugë

Më: 17 shtator 2017 Në ora: 17:17
Ilustrim

Dhjetëra qytetarë të moshave të ndryshme në qytetin e Durrësit  i janë përgjigjur ftesës për të lëvizur me biçikleta në ditën pa makina që zhvillohet në kuadër të javës evropiane të lëvizshmërisë.

Me moton “Së bashku shkojmë më larg” qytetarët kanë kryer gjatë paradites së sotme ecje me biçikleta në disa akse të qytetit, ku fillimisht janë nisur nga sheshi “Liria” pranë pallatit të kulturës.

Përfaqësuesja e projektit të iniciuar nga bashkia Ina Xhakoni shprehet qëllimi është promovimi  i mënyrave të tjera të ecjes në rrugë.

Xhakoni: Kemi organizuar këtë javë me qëllimin jo vetëm një lëvizje të zgjuar dhe të qëndrueshme por edhe për të promovuar alternativat e tjera.

Nënkryetari i bashkisë Durrës Florian Tahiri shprehet i ndërgjegjshëm se duhet bërë më shumë për korsitë e biçikletave.

Tahiri: Jemi koshientë që infrastruktura aktuale nuk është e përshtatshme për biçikletat por prezenca jonë tregon se është diçka e rëndësishme.

Përgjatë gjithë javës së ardhshme pritet të zhvillohen aktivitete të me qëllim sensibilizikin e moshave të ndryshme, kryesisht nxënës shkollash për përdorimin e biçikletave ne jetën e përditshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test