‘Krimet e Rënda’ heqin dorë nga 613 kg kokainë të kapur në Durrës - Bota Sot
‘Krimet e Rënda’ heqin dorë nga 613 kg kokainë të kapur në Durrës

Durrësi

‘Krimet e Rënda’ heqin dorë nga 613 kg kokainë të kapur në Durrës

Më: 27 mars 2018 Në ora: 12:33
Ilustrim

Pas vendimit të Gjykatës së Lartë lidhur me kompetencat e Prokurorisë së Krimeve të Rënda, tashmë dosja e 613 kg kokainë në Durrësit, do t’i kalojë prokurorisë së Durrësit. 

Ndryshimi i kompetencave të Gjykatës dhe Prokurorisë së Krimeve të Rënda, ndryshuan në kuadër të zbatimit të Reformës në Drejtësi.

Gjykata e Lartë bazuar në dosje për trafik droge të paraqitur për interpretim nga Gjykata e Durrësit, vendosi që Krimet e Rënda të hetojnë vetëm çështje që janë kompetencë e SPAK, si korrupsioni në nivele të larta dhe krimi i organizuar.

Lidhur me dosjet për vrasjet, trafikut të drogës, grabitjeve, gjobëvënieve apo edhe vepra të tjera t’i kalojnë në kompetencë Gjykatave të Rretheve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test