Fitore e madhe për gjigandët e IT – s’ka taksa - Bota Sot
Fitore e madhe për gjigandët e IT – s’ka taksa

Ekonomi

Fitore e madhe për gjigandët e IT – s’ka taksa

Më: 12 mars 2019 Në ora: 13:36
Foto ilustrim

Qeveritë e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian hoqën dorë nga planet për vendosjen e "taksës digjitale" nëpër bllokun evropian.

Arsyeja është kundërshtimi i disa vendeve, tha ministri rumun i financave Eugen Teodorovici, vendi i të cilit është kryesues i BE-së.

Ai tha në një takim të ministrave të Financave të BE-së në Bruksel se nuk kishte marrëveshje mbi tatimin mbi të ardhurat e kompanive digjitale pavarësisht disa muaj negociatash, raporton Reuters.

Ministrat, siç shtoi ai, do të përqendrohen në përpjekjet për të arritur një pozitë unike në reformën e taksave digjitale në nivel global.

Sipas propozimit të Komisionit Evropian që nga marsi i vitit të kaluar, vendet e BE do të ngarkonin një tatim prej 3% mbi të ardhurat e kompanive të mëdha digjitale, si Google, Amazon dhe Apple, të cilët janë akuzuar për shmangien e taksave duke kanalizuar fitimet në vendet me tatime të ulëta në BE

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...