Punëtorët e Trepçës, pa paga - Bota Sot
Punëtorët e Trepçës, pa paga

Ekonomi

Punëtorët e Trepçës, pa paga

Më: 17 mars 2019 Në ora: 22:36
Foto ilustruese

Ani pse ka përfunduar gjysma e muajit mars, Fejnullah Maloku nuk e ka marrë pagën për muajin shkurt.

Maloku që është punëtor në departamentin e pasurimit në kuadër të ndërmarrjes Trepça thotë se pa paga janë edhe kolegët e tij.

E shkak i kësaj vonese sipas tij është një procedurë administrative.

Në menaxhmentin e kësaj ndërmarrje tregojnë se pos prodhimit të ulët gjatë muajve të dimrit, ka edhe një arsye për mos pagesa.

Një arsye tjetër është edhe greva e janarit e punëtorëve të Trepçës që direkt ka ndikuar në uljen e prodhimit.

E ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka konfirmon se ndryshimi i Ligjit dhe Statutit të Trepçës është shoqëruar edhe me ndryshime administrative.

Statuti i ri dhe Ligji për Trepçën janë miratuar në Kuvendin e Kosovës në muajin shkurt.

Ndërmarrja publike “Trepça” është shndërruar në shoqëri aksionare.
 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...