Lansohet programi për përmirësimin e cilësisë së produkteve - Bota Sot
Lansohet programi për përmirësimin e cilësisë së produkteve

Ekonomi

Lansohet programi për përmirësimin e cilësisë së produkteve

Më: 20 mars 2019 Në ora: 09:50
Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, në një konferencë informuese

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, në një konferencë informuese ka lansuar “Programin për grantet e përputhshme”, që është i financuar nga Banka Botërore.

Qëllimi i këtij Programi është bashkëfinancimi me NVM-të dhe shoqatat e biznesit për fushat e standardizimit, certifikimit të produkteve si dhe shërbimet e zhvillimit të biznesit dhe trajnimi.

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Endrit Shala, tha se efekti i këtij programi është përkrahja e bizneseve për përmirësimin e cilësisë së produkteve dhe gatishmërinë për eksport-import.

‘Programi për grantet e përputhshme’,  përfshin financimin prej 2.3 milionë euro.

U.d drejtor i përgjithshëm në KIESA, Nol Buzhala tha se ky projekt është pesë vjeçar i mbështetur nga Banka Botërore.

Ndërsa, grantet për secilën kompani mund të jenë prej 5 mijë deri 46 mijë euro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...