OAK: Riinegocimi i CEFTA-s do të shmangte problemet me ndërkombëtarët - Bota Sot
OAK: Riinegocimi i CEFTA-s do të shmangte problemet me ndërkombëtarët

Ekonomi

OAK: Riinegocimi i CEFTA-s do të shmangte problemet me ndërkombëtarët

Më: 10 prill 2019 Në ora: 10:36
Pamje nga takimi

Impaki i taksës 100 % me Serbinë dhe Bosnje e Hercegovinën dhe klima e të bërit biznes ishin ndër çështjet kryesore të diskutimit në takimin e përfaqësuesve të OAK-së me Liburn Aliun, deputet i Kuvendit të Kosovës.

Sipas komunikatës për media nga OAK, Aliu përgëzoi odën për punën e bërë deri më tani dhe shtoi që kërkon të informohet për qëndrimin e OAK-së lidhur me ndikimin e taksës 100% në bizneset dhe ekonominë e vendit.

Kryetari i bordit Skënder Krasniqi tha që OAK është pro taksës, mirëpo tash e sa vite ka dhënë një alternativë e cila do të evitonte taksën dhe do bënte që Kosova të mos ketë probleme me ndërkombëtarët.

“Ri-negociimi i marrëveshjes së CEFTA-së dhe hyrja e Kosovës në CEFTA si shtet konsiderohet i domosdoshëm, sepse pjesë e saj jemi si UNMIK gjë e cila shkel Kushtetutën e Kosovës”,  shtoi Krasniqi. 

Nënkryetari Arsim Selmonmusaj theksoi që ri-negociimi i CEFTA-së do t'i vendoste vendet e rajonit para dy alternativave: të na pranojnë si Republikë e Kosovës ose në të kundërt do t'i vendosin vetes barriera me ne, situatë e cila do të krijonte pikë pozitive për Kosovën tek ndërkombëtarët.

Sekretari i bordit Diamant Elshani shtoi që momentalisht komunikimi ndërmjet institucioneve dhe bizneseve është në minimum dhe se ligjet ekzistuese po i largojnë invesitorët e huaj pasiqë shpeshherë janë edhe në kundërshtim me njëri-tjetrin. 

Anëtari i bordit Hasan Gigollaj u fokusua tek oferta e varfër që Kosova ka për investitorët e huaj, e cila bënë që ata të mos ndalen në Kosovë por të kalojnë në shtetet e rajonit. 

Aliu shtoi që këtë takim e konsideroi frytdhënës në mënyrë që të marrë imputet drejtpërdrejtë nga bizneset dhe të lobojë në shqyerjen përpara të tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...