Zyrtare: Fund për bankënotën më të vlefshme evropiane - Bota Sot
Zyrtare: Fund për bankënotën më të vlefshme evropiane

Ekonomi

Zyrtare: Fund për bankënotën më të vlefshme evropiane

Më: 22 prill 2019 Në ora: 10:55
Kartëmonedhën prej 500 eurosh do ta lëshojnë vetëm deri këtë të premte (26 prill).

Bankat qendrore të Gjermanisë dhe Austrisë kartëmonedhën prej 500 eurosh do ta lëshojnë vetëm deri këtë të premte (26 prill).

Megjithatë, kjo nuk e ka rritur kërkesën e bankave për këso kartëmonedha.

Pjesa tjetër e 17 bankave qendrore të vendeve brenda eurozonës rrallë kanë parë kartëmonedha rozë që kanë ndaluar të prodhojnë në fund të janarit.

“Bankat qendrore në Gjermani dhe Austri deri tani kanë lëshuar më shumë kartëmonedha prej 500 euro në qarkullim.  Për këtë edhe është vendosur që ato të ndalohen për qarkullim.

Për shkak se një sipërmarrje e madhe logjistike të gjitha bankënotat prej 500 euro do të zëvendësohen me nga 100 euro”, ka thënë presidenti i Bankës Qendrore të Gjermanisë Johaness Berman për Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...