Autoritetet Amerikane mund të shpallin të jashtëligjshëm enkriptimin fundor - Bota Sot
Autoritetet Amerikane mund të shpallin të jashtëligjshëm enkriptimin fundor

Ekonomi

Autoritetet Amerikane mund të shpallin të jashtëligjshëm enkriptimin fundor

Më: 30 qershor 2019 Në ora: 21:51
Foto

Enkriptimi fundor është një problem i madh për agjencitë ligjzbatuese. Bota gradualisht po distancohet nga komunikimi me mesazhe i lehtë për tu dëshifruar në favor të mesazheve IP si WhatsApp, iMessage, Signal dhe Wicker dhe qeveritë kanë filluar të eksplorojnë mundësitë e tyre.

Sfida është se shërbime të tilla ofrohen nga kompani të lokalizuara në SHBA duke i bërë lehtësisht të arritshme nga autoritetet vendase.

Shërbime të tilla të komunikimit nuk janë të lidhur në mënyrë direkt me një kompani celulare apo telefon. Politico raportoi se zyrtarë të lartë të administratës Trump ishin taikuar për të diskutuar implementimin e një legjislacioni i cili do tu ndalojë kompanive të përdoren disa forma enkriptimi që agjencitë ligjzbatuese nuk i thyejnë dot.Njerëzit po largohen nga platformat publike të medias sociale drejt grupeve të mbyllyra të platformave të komunikimit. Edhe Facebook ka vendosur sigurinë e komunikimit dhe privatësinë në qendër të strategjisë së saj të re.

Problemi më i madh për qeveritë, përfshirë atë të Shteteve të Bashkuara, është se privatësia e komunikimit është bërë tematikë qendrore e debateve rreth privatësisë, sigurisë dhe integritetit të informacionit.

Njerëzit po largohen nga platformat publike të medias sociale drejt grupeve të mbyllura të platformave të komunikimit. Edhe Facebook ka vendosur sigurinë e komunikimit dhe privatësinë në qendër të strategjisë së saj të re.

Një shembull sesi autoritetet monitorojnë trafikun e mesazheve është ai i WeChat në Kinë. Ky aplikacion u përdor për të minuar protestat e Sheshit Tiananmen ku u fshinë foto dhe përmbajtje rreth protestave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...