Si të gjeni një ide te mirë për biznes? - Bota Sot
Si të gjeni një ide te mirë për biznes?

Ekonomi

Si të gjeni një ide te mirë për biznes?

Albina Hyseni Nga Albina Hyseni Më 26 korrik 2019 Në ora: 15:32
Foto ilustrim

Nuk duhet patjetër te jetë ideja juaj personale: Ky është një mit që të gjithë sipërmarrësit janë të mire në gjeneruar ide të shkëlqyer. Jo - ata janë të shkëlqyer per të bërë gjëra të ndodhin. Mos të jeni shumë krenar për të parë njerëzit e tjerë dhe biznesin e tyre për tu frymëzuar. Në qoftë se jeni një person i aftë per të ‘shitur’ dhe jo per te gjetur ide, ndoshta duhet marrë parasysh bashkëpunimi me një kërkues shkencor i cili ka një ide të shkëlqyer.

Një ndër biznesët më të suksesshëm te Richard Branson ka qenë kompania e e tij e avioneve,por ajo ska qenë ideja e tij, nuk e ka zbuluar ai. Dikush tjetër iu afrua atij me plane konkrete. Gjenia e Richard ishte ta bënte atë të ndodhë, ti bënte këto plane dicka që funksiononte konkretisht.

Filloni me atë që dini: Të jeni i sinqertë, shanset që ju të dilni me një ide të re që njerëzit e duan dhe askush nuk ka menduar më parë në një industri dhe qe ju nuk dini asgjë rreth saj, shanset janë të pakta - për të thënë aspak. Shikoni një ndërmarrje kapitaliste. Ata janë njerëz shumë të lumtur mbështesi njerëz që e njohin një industri brenda dhe jashtë, tendencat, për konsumatorët, problemet, dhe të cilët vënë një fokus mbi ate biznes te cilin ata mund ta dominojne.

Mos shkoni vetëm për një biznes që ju pëlqen: njerëz të panumërt të vendosin për të drejtuar një restorant, sepse ata pëlqejnë te hanë gjithmonë në restorante, ose për të prodhuar një revistë, sepse ata pelqejne leximin e tyre. Mënyrë me e shpejtë për ndërtuar si business një hobi është : ta bëni atë jetën tuaj. Në vend të kësaj, duhet të keni parasysh qe gëzimi i drejtimit të një biznesi të suksesshëm shpesh herë do t’ju japë kënaqësinë më të madhe,edhe në qoftë se ajo është një industri që ju nuk do ta kishit menduar e parë e si të kënaqshme.

Kini kujdes nga bizneset në modë. ‘Në qoftë se ju mund të shihni bishtin e anijës, kjo do thotë që ajo ka lënë tashmë portin’. Per shembull : sot,pothuajse kushdo mund të krijoj një biznes ‘te hap një klub/dyqan’. Në qoftë se ju do të ndjekë një modë, sigurohuni që ju mund të ofroni diçka të ndryshme. Më të mirë nga te gjitha. Perpiquni të zbuloni cila do jetë moda më pas, cili do jete trendi i te ardhmës përpara se të vijë dhe të jetë në valën e parë.

Te shikoni gjithandej: të keni një pamje te përgjithshme. Hidhni rrjetat gjithandej kur kërkoni për ide të reja. Shikoni jashtë shtetit për idetë, të lexojnë libra mbi kete temë, lexoni raportet e kërkimëve mbi trendet demografike të ardhmën. Dëgjoni nga shumë afer konsumatorët tuaj.

Shikoni për ndryshime . Periudhat e ndryshimit janë më të përshtatshmet, gjatë secilave mund te bëhën shumë para. Kjo mund të jetë kur ka legjislacion te ri në një industri, ndryshim në zakonet e blerjeve të konsumatorit,hapjen e një industrie apo e nje teknologji të re.

Një boshllëk në treg, por a ka një treg ne ate boshllëk?: Eshtë e lehtë te kuptosh rëndësinë dhe ti kushtosh pasion faktit per zbulimin e nje boshllëku në treg. Por një pyetje më e rëndësishme është nëse ka një të para të mjaftueshme në këtë boshllëk/treg qe mund te zbuloni. Një firmë që merrej më shpërndarjën e materialëve kishte vendosur te bënte shpërndarjet në kohë rekord, këtë e kishte parë të ndodhte ne USA dhe kishte vendosur ta bënte në UK pasi aty kishte zbuluar një boshllëk, sepse nuk kishte një firmë tjetër që bënte një gjë të tillë. Ishte e vërtet që dërgimet i bënin ne pak kohë, por për të dërguar materiale që kushtonin fare pak 1-2€ kostoja e dërgeses ishte 2.5€ pra me e lartë se vlera e mallit!! Prandaj duhët kuptuar nëse vertet në atë hapsirë tregu që mund te zbuloni, ja vlen dhe duhet kuptuar nëse ka treg për biznesin tuaj.

Konkurrenca është miku juaj. Një gabim shumë i shpeshtë është që të shikojmë për një biznes ku nuk ka konkurrencë ose ka fare pak. Te jeni sa më të lirë dhe të merrni ju gjithë çfarë ofron tregu mund të jetë një arsyeshumë të mirë pse kjo është kështu. Do ishte shumë më mirë qe të shkoni në një sektor të biznesit ku ka shumë konkurrencë, por duhet te bëni dicka të mahnitshme dhe të re që të mund të konkurroni sa më fort. Vetëm duke u përballuar me konkurrentët tuaj mund të kuptoni vertet sa te zotët jeni në bzinesin tuaj!

Merrni si bazë një biznes ekzistues. Ju nuk kani nevoj gjithmonë të shpikni një proces pune per një biznes të ri. Nganjëherë duke marrë një biznes ekzistues dhe vendos atë në funkion për biznesin tuaj, duke u përshtatur nevojave dhe mënyrës tuaj të punës, mund të siguroni një sukses te njejtë sikur ta shpiknit nga fillimi, madje rrezultatet e një procesi që është tashmë në funksion nga një biznes tjetër, janë më të sigurtë dhe më pak të kushtueshëm në kohë dhe te holla.

Albina Hyseni, Studiuese e Administratës Publike Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe Studime Evropiane

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...