Publikohen statistikat e tregtisë me pakicë për tremujorin e dytë 2019 - Bota Sot
Publikohen statistikat e tregtisë me pakicë për tremujorin e dytë 2019

Ekonomi

Publikohen statistikat e tregtisë me pakicë për tremujorin e dytë 2019

Më: 18 shtator 2019 Në ora: 15:56
Ilustrim

Tregtia me pakicë e karburantit për automjete në dyqane të specializuar ka shënuar më së shumti rritje (15.4%) në tremujorin e dytë 2019, sipas statistikave të tregtisë me pakicë, publikuar sot nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK).

Në tremujorin e dytë 2019 krahasuar me tremujorin e parë 2019, rritje kanë shënuar edhe tregtia me pakicë e mallrave të tjerë në dyqane të specializuara (11.0%); tregtia me pakicë e pajisjeve të tjera shtëpiake në dyqane të specializuara (3.3%) dhe tregtia me pakicë në dyqane jo të specializuara (0.3%).

Rënie kanë shënuar tregtia me pakicë e mallrave kulturore dhe të argëtimit, në dyqane të specializuara me 19.1%, tregtia me pakicë e prodhimeve ushqimore, pijeve dhe duhanit, në dyqane të specializuara me 10.6%, tregtia me pakicë jo në dyqane, tezga ose tregje me 6.5% dhe tregtia me pakicë e pajisjeve informatike dhe të komunikimit, në dyqane të specializuara me 6.2 për qind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...