Bitcoin kapërcen arin, është aseti kryesor i vitit 2020 - Bota Sot
Bitcoin kapërcen arin, është aseti kryesor i vitit 2020

Ekonomi

Bitcoin kapërcen arin, është aseti kryesor i vitit 2020

Më: 1 maj 2020 Në ora: 17:37
Foto ilustrim

Kriptovaluta më e vlefshme në botë ka dyfishuar në vlerë që nga një përplasje në mes të marsit.

Gjatë katër muajve të fundit, çmimi i bitcoin është rritur me gati një të tretën, përkundër një përplasjeje të madhe në mars.

Në të njëjtën periudhë, ari është rritur vetëm me rreth 13%, ndërsa argjendi ka rënë me 14% dhe nafta e papërpunuar ka rënë me më shumë se 70% në vlerë.

Shërimi i bitcoin vjen më pak se dy javë përpara një ngjarje të rrallë të njohur si përgjysmim, me ç’rast numri i bitcoinve të rinj të krijuar do të bjerë me 50%.

Të dy bitcoin dhe ari kanë parë fitime të mëdha që nga mesi i marsit, kur vendet në mbarë botën filluan të prezantojnë masa bllokimi në përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e shpërthimit të koronavirusit Covid-19.

Kjo rezultoi në një ngadalësim ekonomik global dhe bëri që tregjet e aksioneve të rrëzohen, pasi investitorët u përpoqën të siguronin pronat e tyre në asete strehimore të sigurta. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat