Nëse s’hapen në 2 muajt e verës, vetëm 1 restaurant kaq para do të ketë humbje në qarkullim - Bota Sot
Nëse s’hapen në 2 muajt e verës, vetëm 1 restaurant kaq para do të ketë humbje në qarkullim

Ekonomi

Nëse s’hapen në 2 muajt e verës, vetëm 1 restaurant kaq para do të ketë humbje në qarkullim

Më: 3 maj 2020 Në ora: 22:42
Foto ilustrim

Pandemia COVID19 tashmë po e vë në rrezik edhe ekonominë e vendit tonë.

Madje, këtë verë Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka thënë që s’do të ketë as dasma, fejesa e festa me turma të mëdha.

Në lidhje me këtë pati edhe reagime e paknaqsi, pasi që shumë restaurante dhe këngëtar, jetojnë pikërisht nga to dhe jo vetëm. Mijëra të rinj janë të punësuara dhe mbijetojnë nga një pagë prej kamarjeri në pamundësi të gjetjes së punës në profesionin e tyre.

Edhe pronari i Restaurant ORA në Podujevë, Ditar Hoti ka bërë një status në llogarinë Facebook. Ai ka treguar se nëse gjatë 2 muajve të verës nuk hapen lokalet atëherë kaq para do të jenë më pak në qarkullim.

Ky është postimi i tij:

Nese gjate 2 muajve te veres nuk hapen restaurantet, vetem nga Restaurant ORA kaq para do te jen me pak ne qarkullim.
Vetem tri pozicione po i permendi:

Blerje e mallrave dhe pijeve 200.000 euro me pak;
Paga ndaj punetoreve 70.000 euro me pak;
Tatime ndaj shtetit 40.000 euro me pak;
Etj etj….

Nuk ka faj Labinot Tahiri!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat