Ulja e papunësisë në Kosovë, këto janë shifrat e fundit zyrtare që flasin për situatën aktuale - Bota Sot
Ulja e papunësisë në Kosovë, këto janë shifrat e fundit zyrtare që flasin për situatën aktuale

Ekonomi

Ulja e papunësisë në Kosovë, këto janë shifrat e fundit zyrtare që flasin për situatën aktuale

Më: 7 maj 2020 Në ora: 12:29
Foto Ilustrim

Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi ka deklaruar se papunësia në vend është më e ulëta në 20 vjetët e fundit.

Ai me anë të një shkrimi në Facebook, ka thënë se ndryshimi mes të regjistruarve të rinj dhe atyre që kanë humbur vendin e punës, brenda vetëm një muaji është ulur për 6.6 për qind.

“Sipas statistikave zyrtare në fund të vitit që lamë pas, 130,289 individë kanë qenë të regjistruar si të papunë, dhe shkalla zyrtare e papunësisë ka qenë 25.9 për qind. Ndryshimi mes të regjistruarve të rinj dhe atyre që kanë humbur vendin e punës bënë që numri i të papunëve brenda vetëm një muaji të ulet për 6.6 për qind që përbën uljen më të madhe në 20 vitet e fundit. Kjo, nëse merret si ndryshimi i vetëm në këtë periudhë nënkupton që shkalla e papunësisë zyrtare (ende e nënvlerësuar) do të binte në nivelin e 24.1 për qind”, ka shkruar Bislimi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat