Minatorët kanë pak shpresë se situata në Trepçë do të rregullohet

Ekonomi

Minatorët kanë pak shpresë se situata në Trepçë do të rregullohet

Më: 19 nëntor 2020 Në ora: 19:47
Ymer Meholli

Minatorët e kombinatit metalurgjik “Trepça” kanë ndërprerë grevën. Për rreth 24 orë ata kanë qëndruar të ngujuar në horizontet e ndryshme të minierës së Trepçës në Stan Tërg. Shkak u bë vonesa e pagës së tetorit.

Në këto ulëse e bënë gjumin natën e së mërkurës këta minatorë të minierës Trepça. Kështu, ata e nisën një grevë, e cila përfundoi pas rreth 24 orëve.

“Mbrëmë këtu e kemi bërë gjumin, ku kemi mujtë kështu siç duket tash kolegu tu fjet. Normal që kjo është një vështirësi shumë e madhe për neve se është mungesë e ajrit”, deklaroi për RTV Dukagjinin, Ymer Meholli.

Meholli bashkë me kolegë hynë në grevë për shkak të vonesës së pagës së tetorit. Për këtë pagë që u doli tek këtë të enjte, minatorët ishin të gatshëm të qëndronin të ngujuar me javë.

“Ka fillu prej ndërrimit të dytë dje, ju ka bashkangjitë e treta dhe sot ju ka bashkangjitë ndërrimi i parë. Katër ndërrimet. Tash janë ardhë ata që kanë qenë në pushim, katër ndërrimet janë të shpërndarë në horizontin e 8, 9 dhe horizontin 10”, thotë Meholli.

Hajredin Sadiku që është një prej punëtorëve më të vjetër, thotë se kanë pak shpresa që situata të rregullohet.

“Shpresat janë shumë të vogla sepse po flitet se ka borxhe, ato borxhe kush i ka bo nuk e di, nuk e di kush i ka bo ato borxhe. Qysh janë ato borxhe, tek jon ardhë nuk e di e ne po kemi probleme me pagat tona mujore”, deklaroi Hajredin Sadiku.

Minatorët për përfundimin e grevës pritën deri sa të kenë pagën e tetorit në  llogaritë e tyre. Kërkesa u përmbushë pasdite nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit. Kjo ministri ekzekutoi mjetet prej një milion eurove në xhirollogarinë e Trepçës. Sipas njoftimit, qeveria do t’ia jap ndërmarrjes edhe 100 mijë euro të tjera të premtuara, pasi që të ndodh një votim në Qeveri.

Situata e krijuar, u bë shkak që ushtruesi i detyrës së krye shefit të ndërmarrjes, Hysen Vrajolli të jap dorëheqje. Pak kohë pasi Vrajolli konfirmoi dorëheqjen, vendin e tij e zuri Enes Muzaqi, që më herët ishte anëtar i bordit.

Kombinati metalurgjik llogaritet t’i ketë rreth 8 milionë euro borxhe. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat