​BERZH: Ekonomia shqiptare pritet të rritet me 8 %

Ekonomi

​BERZH: Ekonomia shqiptare pritet të rritet me 8 %

Më: 6 nëntor 2021 Në ora: 18:13
Foto ilustrim

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) vlerëson se rritja ekonomike në Shqipëri gjatë vitit 2021 do të jetë 8 %.

Pas Fondit Monetar Ndërkombëtar, Bankës Botërore, Institutit të Vjenës (WIIW), është BERZH ai që raporton për rritje me ritme më të shpejta të ekonomisë shqiptare sesa parashikimet e fillimvitit.

Në raportin e saj të fundit të Perspektivave Ekonomike Rajonale (REP), të publikuar këtë javë, BERZH rriti ndjeshëm projeksionet për rritjen ekonomike të Shqipërisë në 2021 nga 4.5 % në 8%.

“Ekonomia pritet të rritet me 8 % në 2021 dhe me 3.7 % në 2022”, parashikon BERZH.

Sipas raportit të BERZH-it, Shqipëria ka shënuar rritje ekonomike pozitive për tre tremujorë radhazi, e nxitur nga zgjerimi i kërkesës së brendshme dhe asaj të jashtme.

Ky rishikim i rëndësishëm në rritje sipas BERZH-it, reflekton një prodhim më të mirë se sa pritej në gjysmën e parë të vitit dhe tregues të rritjes së vazhdueshme në tremujorin e tretë.

“Prodhimi industrial dhe eksportet në rritje në Bashkimin Evropian (BE) po mbështesin rritjen në Bosnje dhe Hercegovinë, Maqedoninë e Veriut dhe Serbi, ndërsa Shqipëria, Kosova dhe Mali i Zi po përfitojnë nga një rikthim i fortë në sektorin e mikpritjes gjatë muajve të verës. Rimëkëmbja është nxitur edhe nga zgjerimi i konsumit të familjeve, i mundësuar nga rritja e remitancave, rritja e pagave nominale dhe rritja e kredisë në shumicën e ekonomive të rajonit”, thuhet në raport.

Sa i përket Shqipërisë, në raport theksohet se turizmi u ringjall fuqishëm në sezonin e verës së këtij viti me numrin e turistëve të huaj pothuajse të barabartë me shifrat para pandemisë në periudhën qershor-gusht.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat