Qeveria e Kosovës emeton Letra me Vlerë prej 20 milionë euro

Ekonomi

Qeveria e Kosovës emeton Letra me Vlerë prej 20 milionë euro

Më: 29 prill 2022 Në ora: 06:05
Ilustrim

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve (MFPT) ka bërë të ditur se sot do të mbaj ankandin e katërt për vitin 2022.

Në këtë ankand, do të bëhet Rihapja e Obligacionit 7 vjeçar të emetuar paraprakisht më 30 prill 2021.

Vlera e emetuar sipas MFPT-se do të jetë 20 milionë euro me frekuencë të pagesës së interesit çdo 6 muaj.

Investimi në Obligacione është investim i sigurt, i garantuar me Ligjin për Borxhin Publik, ku interesi i përcaktuar nga tregu ju garantohet për të gjithë kohëzgjatjen dhe është tërësisht i liruar nga tatimi.

Për detaje rreth pjesëmarrjes në ankande për blerjen e letrave me vlerë, ju lutem kontaktoni ndonjërën nga Bankat Komerciale që operojnë në Republikën e Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat