​Benzina bie për një cent, çmimet e naftës dhe gazit mbesin të njëjta

Ekonomi

​Benzina bie për një cent, çmimet e naftës dhe gazit mbesin të njëjta

Më: 7 korrik 2022 Në ora: 09:20
Foto ilustrim

Çmimi i benzinës do të jetë më i ulët për 1 cent gjatë 24 orëve të ardhshme. Kështu ka vendosur Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë e cila njoftoi për çmimet tavan të karburanteve.

Ministria njofton se deri të premten në ora 10:00, çmimi maksimal i lejuar i produktit dizel është: 1.78 euro për litër, ndërsa çmimi maksimal i lejuar i produktit benzinë është: 1.73 euro për litër ose 1 cent më lirë se një ditë më parë. 

Ndërsa, çmimi maksimal i lejuar i produktit gaz mbetet 0.78 euro për litër.

Ky vendim, sipas MINT është marrë bazuar në udhëzimin administrativ për rregullimin e çmimeve të produkteve të naftës dhe karburanteve dhe masat mbrojtëse, Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, respektivisht departamenti për rregullimin e tregut të naftës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat