Çfarë po ndodh me monedhat e huaja? Dollari në pikiatë, euro “në vend numëro”

Ekonomi

Çfarë po ndodh me monedhat e huaja? Dollari në pikiatë, euro “në vend numëro”

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 09:46
Foto ilustrim

Euro vijon të mbetet në kuota të ulëta në kursin e këmbimit valutor duke mos përparuar në treg. Monedha europiane sot, qëndron në të njëjtat nivele prej disa ditësh, ku blihet me 116.1 lekë dhe shitet me 116.9 lekë.

Dollari amerikan është blerë këtë të diel, 4 dhjetor, me 110 lekë dhe është shitur me 112 lekë sipas kursit të këmbimit, duke shënuar ulje gjatë ditëve të fundit.

Për sa i përket monedhës britanike, paundi sot blihet me 134.6 lekë dhe shitet me 136 lekë.

Rënie ka pësuar edhe franga zvicerane e cila blihet këtë të diel me 116.9 lekë dhe shitet me 118.5 lekë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat