Bankat kanë të punësuar 3298 persona - Bota Sot
Bankat kanë të punësuar 3298 persona

Ekonomi

Bankat kanë të punësuar 3298 persona

Më: 15 nëntor 2017 Në ora: 08:43
BQK

Në sistemin financiar bankar të Kosovës janë të punësuar rreth 3300 persona. Me numrin e të punësuarve bankat komerciale janë para kompanive të sigurimit dhe fondeve pensionale.

“Në bankat komerciale janë të punësuar 3298 punëtorë. Prej tyre punëtorë punojnë në institucione mikrofinanciare, në kompanitë e sigurimit janë 2141 punëtorë, ndërsa 31 punëtorë janë në fondet pensionale”, është thënë në raportin mujor të sistemit financiar të muajit shtator të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK).

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test