Shpërthen çmimi i naftës - Bota Sot
Shpërthen çmimi i naftës

Ekonomi

E martë, 16 tetor 2018

Shpërthen çmimi i naftës

Më: 15 janar 2018 Në ora: 12:29
ilustrim

Çmimet e naftës kanë arritur maksimumin trevjeçar prej rreth 70 dollarë për barel, pasi ka shenja për reduktimin e prodhimit nga ana e Rusisë dhe OPEC-ut.

Nafta e tipit brent tregtohet me çmim prej 69,69 dollarë për barel, ndërsa çmimi gjatë tregtimit ka kaluar për një moment edhe mbi 70 dollarë.

Herën e fundit kur ky çmim ka qenë në fuqi ishte në vitin 2014.  Banka Amerika sot ka ngritur prognozën e çmimit të naftës brent në 64 dollarë, duke parashikuar se deficiti do të jetë  430.000 barelë naftë në ditë gjatë vitit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test