Kosova i dorëzon BE programin vjetor për reforma ekonomike - Bota Sot
Kosova i dorëzon BE programin vjetor për reforma ekonomike

Ekonomi

E hënë, 15 tetor 2018

Kosova i dorëzon BE programin vjetor për reforma ekonomike

Më: 30 janar 2018 Në ora: 15:31
Ministri i Financave të Kosovës, Bedri Hamza

Ministri i Financave të Kosovës, Bedri Hamza, nesër do t’ia dorëzojë Bashkimit Evropian programin vjetor për reforma ekonomike (ERP), i cili është instrumenti kryesor për dialog rreth çështjeve ekonomike dhe një nga tri shtyllat e strategjisë së zgjerimit.

Qeverisja ekomomike është sistemi me të cilin institucionet qeveritare, përfshi edhe akterët e pavarur, siç është Banka Qendrore, rregullojnë dhe drejtojnë ekonominë.

Në kontekst të zgjerimit të BE-së, kjo përfshin: stabilitetin makro-financiar, ambient mirëpritës biznesor, tregje funksionale të fuqisë punëtore dhe financiare, nivele të mira dhe cilësi në arsim, infrastrukturë, inovacion dhe integrim ekonomik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test