Haradinaj diskuton me investitorët për Parqet nacionale të Kosovës - Bota Sot
Haradinaj diskuton me investitorët për Parqet nacionale të Kosovës

Ekonomi

E hënë, 15 tetor 2018

Haradinaj diskuton me investitorët për Parqet nacionale të Kosovës

Më: 14 prill 2018 Në ora: 12:42
Pamje nga takimi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim një grup investitorësh gjerman, të kryesuar nga profesorët Wolfganf Fricke – Eichenberger dhe Hans Dieter Knapp, për të diskutuar për mundësitë e investimit në Parqet nacionale natyrore të Kosovës.

Haradinaj, shprehu përkushtimin e Qeverisë që ai drejton për të promovuar investime të tilla direkte nga Qeveria Gjermane dhe ajo Austriake, duke e ruajtur natyrën dhe në të njëjtën kohë duke promovuar zhvillimin ekonomik.

“Nismat e tilla janë tejet të nevojshme për vendin. Më shumë sesa vendime të sotme të një qeverie, projektet që promovojnë turizmin, biodiversitetin e natyrës dhe zhvillimin ekonomik, janë projekte që bëjnë bashkë dy popuj dhe me këtë rast jam tejet i lumtur për një bashkëpunim me popullin gjerman dhe austriak”, ka thënë Kryeministri Haradinaj, bën të ditur kumtesa për media.

Fricke – Eichenberger, si një nga themeluesit e konceptit të rezervateve biosferike, pjesë e UNESCO-së, tha se është i kënaqur me gatishmërinë e Qeverisë së Kosovës për një bashkëpunim të kësaj natyre.

Zhvillimi ekonomik duke e ruajtur natyrën dhe florën bimore dhe shtazore, është fokus kryesor i kësaj nisme, e cila do të mbështetet nga Qeveria gjermane dhe ajo austriake dhe për të cilën Kryeministri Haradinaj tregoi gatishmërinë e plotë të vendit, që të jetë pjesë e investimeve të tilla të huaja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test