Sektori i bujqësisë me pjesëmarrjen më të madhe të vendeve të punës në Kosovë - Bota Sot
Sektori i bujqësisë me pjesëmarrjen më të madhe të vendeve të punës në Kosovë

Ekonomi

E hënë, 15 tetor 2018

Sektori i bujqësisë me pjesëmarrjen më të madhe të vendeve të punës në Kosovë

Më: 16 korrik 2018 Në ora: 16:48
Ilustrim

Bujqësia është sektori më dominues i shpërndarjes së vendeve të punës në Kosovë.

Kështu thuhet në raportin “Përdorimi i fuçisë punëtore dhe përdorimi i kohës, Kosovë”, prezantuar nga Zyrës e Sfidave të Mijëvjeçarit në Kosovë.

Sipas raportit, bujqësia ka përqindjen më të lartë, prej 21.7 për qind, të vendeve të punës në sektorë të ndryshëm në ekonomisë.

Raporti thotë se sektori i ndërtimit merr pjesë me 13.9 për qind, ndjekur nga tregtia me shumicë dhe pakicë me 9.3 për qind, arsimi me 6.5 për qind dhe prodhimi me 5.9 për qind. 

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test