Premtojnë thellim të bashkëpunimit ekonomik - Bota Sot
Premtojnë thellim të bashkëpunimit ekonomik

Ekonomi

Premtojnë thellim të bashkëpunimit ekonomik

Më: 3 shtator 2018 Në ora: 13:08
Foto

Oda Ekonomike e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë janë zotuar për thellimin e bashkëpunimit ekonomik ndërmjet dy vendeve, ndërsa kërkuan që të bëhet më tepër në rregullimin e infrastrukturës, e cila do të lehtësojë të të bërit më mirë të biznesit.

Në një konferencë për media në fshatin Doganaj, kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi tha se Maqedonia është një nga partnerët tregtarë kryesorë të vendit tonë, me të cilën nuk ka pasur ndonjë problem të natyrës së barrierave ekonomike.

Ai tha se përfundimi i autostradës Prishtinë-Hani i Elezit do të mundësojë  shtimin e bashkëpunimit ekonomik me Maqedoninë.

Rukiqi: Qeveria të investojë më shumë në infrastrukturë

“Arsyeja pse jemi sot, në këtë vend, është infrastruktura. Mesazhi që ju dërgohet jo vetëm qeverive përkatëse, por edhe vendeve tjera të rajonit, që përveç pjesës që po e bëjmë ne në eliminimin e barrierave të natyrës tregtare, duhet shumë ma shumë investime në infrastrukturë, me qenë korrekt. Qeveria e Kosovës ka kryer një punë të mirë sa i përket infrastrukturës, po e shohim që shumë shpejt po progreson autostrada drejt Shkupit dhe besoj që deri në fund të vitit do të përfundojë pjesa jonë, dhe kjo realisht hap mundësi, hap horizonte të bashkëpunimit mes dy vendeve”, ka thënë Rukiqi.

Ai tha se referendumi për emrin e Maqedonisë dhe dialogu Kosovë-Serbi janë disa nga pengesat që ekonomia të mos jetë  prioritet në rajon, andaj i bëri thirrje qeverive që të mos bëhen pengesë për bizneset private.

Rukiqi: Politika nuk duhet ta pengojë zhvillimin ekonomik

“Unë e kam thënë dhe po e përsëris prapë, që nuk duhet, që asnjë proces politik ta pengojë zhvillimin ekonomik. Ne nga ana e Odave, nga ana e sektorit privat nuk do të ndalemi, dhe kjo pjesa e vetme për qeveritë përkatëse është që nëse nuk mund të ndihmojnë biznesin, të mos i bëhen pengesë”, ka thënë Rukiqi.

Ndërsa, kryetari i Odës Ekonomike të Maqedonisë, Branko Azesti, sugjeroi që takime të tilla të mbahen çdo muaj dhe tha se bashkëpunimi regjional është bazament i përparimit të vendeve. Ai premtoi se do të avokojë pranë qeverisë maqedonase që punimet e autostradës Shkup-Prishtinë të kryhen sa më shpejt.

Azesti: Do të avokoj pranë Qeverisë së Maqedonisë për autostradën Shkup-Prishtinë

“Mund të ju premtoj që se do të avokoj pranë qeverisë sime që të përshpejtohen afatet për ndërtimin e pjesës e cila lidhë Shkupin me Prishtinën, që është qenësore, si për biznesin, por në veçanti edhe për qytetarët. Shkurt dhe qartë, përgëzoj Republikën e Kosovës për atë se çfarë ka bërë sa i përket rrugëve dhe infrastrukturës, gjithashtu përgëzoj mikun tim për zgjedhjen dhe shpresoj që do të bëjë shumë më shumë gjatë mandatit të tij se sa  paraardhësit e tij gjatë dhjetë viteve të fundit”, ka thënë ai. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...