Kosova dhe Turqia thellojnë bashkëpunimin në sektorin bankar - Bota Sot
Kosova dhe Turqia thellojnë bashkëpunimin në sektorin bankar

Ekonomi

E martë, 16 tetor 2018

Kosova dhe Turqia thellojnë bashkëpunimin në sektorin bankar

Më: 11 tetor 2018 Në ora: 14:58
Pamje nga takimi

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti dhe homologu i tij turk, Murat Çetinkaya, gjatë takimeve vjetore të FMN-së dhe BB-së në Bali të Indonezisë, nënshkruan memorandum mirëkuptimi me qëllim të thellimit të bashkëpunimit në fushën e biznesit bankar qendror, përmes shkëmbimit të njohurive dhe ekspertizës.

Guvernatori Mehmeti ka shprehur kënaqësinë për rritjen e bashkëpunimit me Bankën Qendrore të Turqisë me anë të këtij memorandumi, që gjithashtu do të mundësonte shkëmbimin e informacioneve dhe pikëpamjeve mbi zhvillimet ekonomike dhe financiare në ekonomitë e të dyja vendeve, si dhe çështje të bankingut qendror.

Me nënshkrimin e këtij memorandum mirëkuptimi, palët bien dakord për të forcuar shkëmbimin e njohurive dhe ekspertizës përmes vizitave nga zyrtarët në nivel pune.

Shkëmbimet mund të bëhen në formën e këshillave teknike, lëvizjeve të përkohshme të punonjësve, trajnimeve, seminareve, punëtorive, vizitave të ekspertëve, vizitave kërkimore ose aktiviteteve kërkimore në fusha të rëna dakord reciprokisht.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test