Rukiqi: Si mund të lëvizin mallrat me Serbinë e Bosnjën, kur nuk lejohet levizja e njerëzve?! - Bota Sot
Rukiqi: Si mund të lëvizin mallrat me Serbinë e Bosnjën, kur nuk lejohet levizja e njerëzve?!

Ekonomi

Rukiqi: Si mund të lëvizin mallrat me Serbinë e Bosnjën, kur nuk lejohet levizja e njerëzve?!

Më: 7 nëntor 2018 Në ora: 22:21
Berat Rukiqi

Kryetari i Odës Ekonomike, Berat Rukiqi ka thënë se masat e vendosura ndaj produkteve serbe nga Qeveria e Kosovës mund të konsiderohen sanksione politike.

Ai në RTV Dukagjini ka thënë se taksa e vendosur ndaj produkteve serbe mund të qëndrojë për shkak të situatës jo-unike në të cilën ndodhet BE-ja.

“Por, rrethana që mund të ndryshojë vendimin e Kosovës, mund të jetë se Kosova këtë vit mund të kryesoj me CEFTA. Vizita e Johanes Hahn në Kosovë mund të ndikojë te Kosova të anulojë këtë taks ndaj produkteve serbe”, tha Rukiqi.

Kryetari i Odës Ekonomike ka thënë se Kosova ende nuk e ka aftësinë të plotësoj nevojat pa importimin e disa produkteve.

“Ne mund edhe të bëjmë bllokadë totale ndaj produkteve serbe, por nuk mund të zhdukim nevojën e importit brenda ditës”.

Rukiqi ka thënë se është e rëndësishme për Kosovën të ndërtojë një model ekonomik për dekadën e ardhshme.

“Nëse kjo dekadë ka qenë e importit, tani është koha të ndërtojmë një dekadë ku do të kemi rritje të eksporteve, dhe të kemi prodhime tona që do të jenë konkurrente në tregjet botërore”, deklaroi ai.

Kryetari i Odës Ekonomike ka thënë se CEFTA asnjëherë nuk ka funksionuar për Kosovën.

“BE ka shkelë marrëveshjen e asocim-stabilizimit. Si mund të ketë lëvizje të mallrave me Bosnjën kur nuk kemi lëvizje të njerëzve…”, deklaroi ndër të tjera Berat Rukiqi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...