A ka efekte taksa 100 % ndaj produkteve serbe dhe atyre të Bosnjës - Bota Sot
A ka efekte taksa 100 % ndaj produkteve serbe dhe atyre të Bosnjës

Ekonomi

A ka efekte taksa 100 % ndaj produkteve serbe dhe atyre të Bosnjës

Nga: Dr. Artan Haziri Më: 5 dhjetor 2018 Në ora: 16:26
Dr. Artan Haziri

Filloi me 10 % , e pastaj pas deshtimit të interpolit kaloi në 100 %.

Efektet kanë  filluar të vërehen, edhe andej kufirit ( në Serbi dhe Bosnjë ), në largimin e punëtorëve nga puna, dhe në anën tonë shihet se  një shumë e vogel e  mallrave kanë hyrë në Kosovë,  nga taksa e këndej.

Vetëm për këtë kohë  , kur e krahason me një vite më herët, doli se Serbia ka 40 milion eksport me pak në Kosovë. Ndërsa numri i punëtorëve, qdo dite po rrezikohet në ato biznese në Serbi, që kanë qen të  lidhura me tregun e Kosovës. 

A po merr mësim pipulli dhe njëher e përgjithmon t'a fshije nga mendja produktin serbë dhe t'a zëvendësoj me prodhime vendore, psh.
(  rosa , vrasje     )         RUGOVE

(diamant, vrasje )         OLIM

(plazma, krimi )            SEMPRE

(peba, vrasje   )              DEA

Duhet që në marketet 

më  medha, në raftet e marketit të ndahen produktet sipas origjines dhe në secilin rafte të vendoset një  flamur i shtetit prej nga vjen produkti. Kështu besojë  do shtohet presioni për largimin e konsumimit të produkteve serbe.

Psh.në rajonet ku është derdhë gjak më shumë për lirin e Kosovës ( Drenicë dhe Gjakovë ), kur një konsumator është duke e marr produktin dhe e sheh flamurin serb, besoje i kujtohen dhimbjet, gjaku dhe vuajtjet e popullit dhe heq dore nga ai produktë. 

Duhet secili nga ne të luaj rolin e vet në informimin e opinionit se më nuk duhet të blejm produkte serbe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...