Orteku godet pjesën arktike të Norvegjisë, katër të zhdukur - Bota Sot
Orteku godet pjesën arktike të Norvegjisë, katër të zhdukur

Evropë

Orteku godet pjesën arktike të Norvegjisë, katër të zhdukur

Më: 3 janar 2019 Në ora: 13:19
Norvegji

Policia norvegjeze njoftoi sot se katër turistë nga Suedia dhe Finlanda konsiderohen ende të zhdukur, pas ortekut të borës që ra dje në pjesën e Arktikut të Norvegjisë.

Kushtet e motit nuk i lejonin ekipet e shpëtimit të vazhdonin kërkimin sot, edhe pse kërkimi nuk është anuluar.

"Masa e borës është e madhe. Ekziston një rrezik i madh për një ortek të ri dhe në këtë zonë ka një stuhi të vogël ", tha shefi i policisë së Tromse, Astrid Elisabeth Nilsen në një konferencë shtypi.

Gjurmë të skijimit janë vërejtur në drejtim të ortekëve, por jo edhe jashtë tij.

Policia dyshon se katër skiatorët janë zënë nga orteku.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...